wtorek, listopad 29, 2022
Home > usługi > Etapy projektowania strony internetowej
usługi

Etapy projektowania strony internetowej

Tworzenie strony internetowej, choć zapewne wielu osobom wydawać może się zajęciem nie tylko przyjemnym, ale również łatwym i nieskomplikowanym, w rzeczywistości do łatwych wcale nie należy. Zanim bowiem nastąpi etap właściwego „pisania” strony internetowej, pierwszą z faz jej tworzenia jest opracowanie właściwego projektu, będącego podstawą naszych dalszych działań, aż do momentu zakończenia prac nad danym serwisem WWW. Jak w takim razie, w praktyce, kształtować będą się etapy projektowania strony internetowej? Na tak postawione pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule.


Przede wszystkim, przed przystąpieniem do właściwej pracy, czyli opracowywania projektu danej witryny internetowej, należy dokładnie poznać jej pierwotne przeznaczenie. Nie bez znaczenia pozostają więc informacje dotyczące wstępnych założeń liczebności grupy osób, jaka to odwiedzać ma projektowany przez grafika serwis. Ponadto niezmiernie ważna jest również sama rola strony internetowej. To naturalne, iż zupełnie inne cechy wykazywać będzie witryna tworzona na przykład, na potrzeby sklepu zoologicznego, a inne serwis promujący działalność dużego przedsiębiorstwa zajmującego się poważnymi sprawami z dziedziny biznesu.


Kiedy już zorientujemy się w pierwotnych założenia dotyczących opracowywanej strony, przystąpić należy do etapu opracowywania właściwego systemu nawigacji. Takowy zakładać powinien przede wszystkim rozkład „menu” oraz dogodną możliwość przemieszczania się pomiędzy kolejnymi podstronami. Powyższe czynności w trwały sposób odcisną się bowiem na samej funkcjonalności tworzonej strony WWW. Po wstępnym etapie opracowywania systemu nawigacji, przejść należy do etapu tworzenia konkretnego wyglądu strony. W przypadku tworzenia layoutu wziąć należy pod uwagę nie tylko walory estetyczne witryny, ale również potrzeby naszego klienta. Być może bowiem dana firma posiada nie tylko swoje logo, ale również odpowiednie, kojarzące się z daną marką kolory. Następnie należy dokonać wyboru samej technologii, w jakiej wykonany zostanie projekt. Jeśli strona składać ma się jedynie z elementów animowanych, wówczas do jej stworzenia użyć należy technologii flash. Być może jednak do charakteru danego projektu zdecydowanie bardziej pasować będzie technika HTML? Równie dobrze pokusić możemy się także o zastosowanie techniki mieszanej. Wybór techniki stanowi końcowy etap projektowania strony WWW.